ElektroMyoGrafie (EMG)

Funkce:

MT20 je víceúčelový medicínský telemetrický systém nabízející vysokou úroveň za přijatelnou cenu. Je tvořen telemetrickou a záznamovou jednotkou připínatelnou k tělu, která je schopná měřit až 16 analogových vstupů a 4 digitální. Přestože je navržen především pro měření povrchových elektromyografických signálů (sEMG), je MT20 schopen souběžně měřit mnoho jiných parametrů i různé jejich kombinace. Další snímače mohou být jedno, dvou nebo tříosé akcelerometry, elektrogoniometry, používané k měření úhlu kyčle nebo kolene, a dále unikátní jednotka pro snímání času kontaktu paty a špičky se zemí.

Přijímač MT20 poskytuje čtyři digitální vstupy, které kombinuje s přijatými telemetrickými daty. To dovoluje kombinaci s dalším vybavením v softwarových produktech MIE, jako je Myo-Dat nebo Myo-Dat plus. Jako příklad můžeme uvést externí spouštěč, např. fotoelektrický sensor, nebo spouštěče třetích stran, např. silová platforma.

MT20 může být používán v telemetrickém módu, v módu záznamu dat nebo v kombinovaném módu. To poskytuje flexibilitu, která zaručuje, že všechny Vaše požadavky budou splněny v jediném nástroji. Dále zaručuje plnou integritu dat i v těch nejhorších provozních podmínkách.

MT20 je napájen malým akumulátorem, který může být vyměněn bez ztráty dat díky vnitřní záložní baterii. Když je akumulátor slabý, je možné ho za běhu vyměnit bez přerušení sběru dat.

MT20 má nejvyšší vzorkovací frekvenci na trhu a to 18kHz při rozlišení 24 bitů. Vzorkovací frekvence i rozlišení se dají nastavit uživatelem, což umožňuje optimalizaci systému pro konkrétní aplikaci. Navíc je každý kanál plně konfigurovatelný, což poskytuje maximální představitelnou flexibilitu.

Sada softwaru MIE, Myo-Dat a Myo-Dat plus, je výkonný soubor programů pro sběr a analýzu dat, který kromě intuitivního nastavení protokolů pro sběr dat poskytuje také detailní a komplexní analýzu dat. Software také zahrnuje možnost zadání vlastních matematických funkcí a filtrů, snadno exportuje data nebo vypisuje zprávy podle požadavků. Myo-Dat plus obsahuje také analýzu chůze založenou na elektrogoniometrii.

Do skupiny produktů MT20 patří:

  • MT20 - Kombinovaný systém 20-kanálové telemetrie a data loggeru
  • DL20 - 16-kanálový data logger
  • DL8 - 8-kanálový data logger

Každý systém je dodáván se sadou elektrod, EMG předzesilovači a softwarovým balíčkem MyoDat.

 

Aplikace:

 

  • Rehabilitace: MT20 se často používá na měření řady muskuloskeletálních parametrů včetně úhlů kloubů, svalové aktivity, svalové únavy, svalové síly, denní úrovně aktivity, zátěže hole, chvění a biofeedback tréninku svalů v reálném čase. V kombinaci s Myo-Dat plus je možné provádět analýzu chůze pro běžná klinická zhodnocení průběhu nemoci nebo pro léčbu různých nemocí jako je revma, osteoartritida, mrtvice a mnoho jiných oslabujících nemocí, které ovlivňují chůzi.
  • Lékařský výzkum: Telemetrická zařízení firmy MIE používala ESA a NASA při testování astronautů v podmínkách vysokého zrychlení. Pouze s použitím vysokorychlostní telemetrie s vysokým rozlišením mohou lékařští vědci získat informace o fyziologii astronautů v nevlídném testovacím prostředí v reálném čase. Naše telemetrická a logovací zařízení byla také použita k vyhodnocení chirurgických technik, především při měření únavy chirurga během artroskopických operací.
  • Sport: MT20 a jeho předchůdce MT8 se široce využívaly ve sportovní vědě a elitními atlety po celém světě. „První na světě“ bylo realtime měření ECG šestnáci párů kůň-jezdec během profesionálních dostihů v Kanadě. Mezi další aplikace patří testování pilotů F1 (Jenson Button) kvůli vyhodnocení namáhání krku vznikajícího kvůli velkému zrychlení v zatáčkách a následné testování modifikací helmy. Bylo publikováno mnoho odborných článků v oblasti sportu, které byly založeny na telemetrických systémech firmy MIE; tyto články zahrnují měření z wind surfingu, plachtění, sjezdového lyžování, běhu na lyžích, kick boxu a stadionových sportů jako je hod oštěpem atd.
  • Ergonomie: Telemetrické a logovací systémy MIE byly používány v oblasti ergonomie, obzvláště v návrhu rozhraní stroj-člověk. Pokud se použijí termistory, může být prováděno realtime měření tělesné teploty člověka oblečeného ve speciálním oblečení (např. zimní sportovní oblečení, vojenské bojové oblečení, chirurgické pláště, teplota pacientova těla během dlouhých operací atd.)
  • Armáda: Telemetrická řada produktů MIE byla použita Britským královským námořnictvem ke sledování vojenského personálu uvnitř komor určených k simulaci nehostinného prostředí. Královské letectvo (RAF) také používá telemetrické systémy MIE ke sledování fyziologie pilota v extrémních podmínkách. SAS commandos byli testováni v extrémních podmínkách, aby mohly být zavedeny metody redukující únavu během vojenských cvičení.
  • Průmysl: Kvůli velmi vysoké vzorkovací frekvenci a vysokému rozlišení dat je MIE často první volbou pro ty, kteří chtějí měřit data v omezených prostorách nebo tam, kde je omezený zdroj energie. Takovými příklady jsou měření vibrací křídel u soukromých a vojenských letadel. V současné době diskutujeme vývoj zařízení na zakázku pro Armádu Spojených států amerických, které bude sloužit k testování nových návrhů padáků pro letecké zásobování. Jiné průmyslové aplikace již byly v jaderném průmyslu na vyhodnocení fyziologických změn personálu během kritických operací.